Компот з черемхи на зиму – 6 рецептів на 3 літрову банку з покроковими фото

Джерело кислот і корисних мікроелементів міститься в яскравих ягодах черемхи – готуємо вітамінний напій, який буде радувати нас всю довгу і холодну зиму. Приготування компоту у домашніх умовах дуже просте, а в результаті ми отримуємо прекрасну альтернативу магазинним газировкам і соків.

Компот з черемхи на 3-літрову банку на зиму

Компот з ягід черемхи має неймовірно красивий янтарний колір, приємний аромат і чудовий смак. Однак до повної готовності цього напою доведеться почекати мінімум 30 днів, а зберігати його не варто довше, ніж 5-6 місяців, так як після закінчення півроку кісточки, що знаходяться в ягодах починають виділяти таку речовину, як синильну кислоту, яка несприятливо впливає на людський організм.

Інгредієнти на
3 л.

  • Черемха 1 кг
  • Цукор-пісок-1 склянка
  • Вода 1.2 л.

Процес приготування:

  1. Як заготовити компот з черемхи на зиму на 3-літрову банку? Черемшину перебираємо і позбавляємося від всіх зіпсованих ягід, смітинок і гілочок.
  2. Перекладаємо в друшляк або сито і добре промиваємо під струменем води.
  3. Для приготування сиропу у каструлю наливаємо півтора літра води і засипаємо один стакан цукру – при постійному помішуванні доводимо до кипіння і варимо до повного розчинення цукрових кристалів. Не забуваємо знімати з’являється пінку.
  4. У другій каструлі кип’ятимо воду, засипаємо черемшину і відварюємо близько 2-3 хвилин, потім перекладаємо в цукровий сироп.
  5. Залишаємо ягоди в солодкої рідини мінімум на 5 годин для просочення. Після закінчення часу розкладаємо черемшину по стерильним банкам (заповнюючи приблизно на 1/3), сироп повторно доводимо до кипіння і заливаємо в тару до «плічок». Компот закатуємо, перевертаємо і закутуємо рушником до повного остигання.

Компот із червоної черемхи з кісточками

Дуже простий і швидкий, але в теж час дуже смачний рецепт корисного компоту з ягодами червоної черемхи. Такий напій напевно сподобається як дорослим, так і малечі, хоча за смаком він абсолютно не нудотний.

Час готування – 25 хв.

Час приготування – 10 хв.

Порції – 3 банки по три літри.

Інгредієнти:

  • Черемуха – 1,2 кг
  • Цукор-пісок – 1,4 кг
  • Кислота лимонна – ¾ ч. л.

Процес приготування:

1. Першим ділом готуємо сироп: для цього на плиту каструлю ставимо дві, в які попередньо наливаємо по 3,5 літра очищеної води – даємо закипіти і засипаємо по 700 грамів цукрового піску в кожну ємність.

2. Ретельно розмішуємо цукрові кристали і повторно кип’ятимо.

3. Поки солодка заливка вариться – в стерильні сухі банки розкладаємо по 400 грам ягід прямо на гілочках.

4. У кожну з трьох баночок сиплемо ¼ чайної ложки лимонки.

5. Заливаємо гарячим сиропом ягоди доверху.

6. За допомогою спеціальної машинки закатуємо тару заздалегідь простерилизованными кришками.

7. Для перевірки герметичності – ставимо банки на кришки і накриваємо товстим рушником на одну добу до повного охолодження.

8. Вітамінний напій зберігаємо в прохолодному місці, куди не потрапляють прямі сонячні промені не більше шести місяців. Насолоджуйтесь!

Компот з черемхи і смородини на зиму

І черемха і чорна смородина, ніби створені з вітамінів і корисних для людського організму мікроелементів. При заготівлі компотів з цих ягід, в зимовий період ви отримуєте вітамінний напій, який підтримує імунну систему.

Час приготування – 20 хв.

Час приготування – 10 хв.

Порції – 2 банки по три літри.

Склад:

  • Черемуха – 800 гр.
  • Смородина – 300 гр.
  • Цукор-пісок – 1,5 склянки
  • Вода – 2,5 л

Процес приготування:

1. Першим ділом ретельно промиваємо ягоди під струменем води і відкидаємо на друшляк, дозволяючи стекти надлишків рідини. Кладемо в стерильні дві трилітрові банки 400 грам черемхи і 150 грам чорної смородини.

2. Тару заливаємо доверху окропом, прикриваємо кришкою і залишаємо просочуватися на 10 хвилин. Після, воду зливаємо в каструлю і ставимо на вогонь.

3. У банки засипаємо цукор в рівних пропорціях, і повторно заливаємо киплячою водою.

4. Відразу ж закатуємо напій за допомогою спеціальної машинки і перевертаємо догори дном. Прикриваємо рушником і залишаємо на добу на столі – до повного охолодження.

5. Через 24 години прибираємо компот в темне прохолодне місце.Зберігаємо не більше шести місяців.

Як заготовити смачний компот з черемхи і яблук?

Зберегти смак літа дуже просто – готуємо вітамінний компот з дачних яблук і черемхи. Зварити і законсервувати на довгі місяці такий напій дуже просто і займе не більш півгодини.

Час готування – 25 хв.

Час приготування – 15 хв.

Порції – 2 банки по три літри.

Склад:

  • Черемуха – 250 гр.
  • Цукор-пісок – 400 гр.
  • Яблука – 500 гр.

Процес приготування:

1. Ягоди добре промиваємо і викладаємо на дно стерильної банки (з розрахунком 120-140 грам на три літри). Яблука також обполіскуємо водою, обсушуємо і нарізаємо досить великими часточками, не забуваючи видалити насінну коробочку, і відправляємо слідом за черемхою.

2. Вміст банок заливаємо окропом, прикриваємо кришкою (саме прикриваємо, а не закриваємо) і залишаємо просочуватися на 10-15 хвилин.

3. Після закінчення часу зливаємо ягідну воду і повторно кип’ятимо.

4. До рідини додаємо 400 грам цукрового піску і при постійному помішуванні варимо близько 2 хвилин після закипання.

5. Гарячим сиропом заливаємо банки, закатуємо і перевертаємо. Під ковдрою даємо охолонути до кімнатної температури і потім прибираємо в льох і зберігаємо не більше шести місяців.

Простий компот з черемхи і аґрусу на зиму

Напій, приготований на основі агрусу і черемхи – це не тільки дуже смачно, але ще і до безумства корисно. В такому компоті міститься дуже багато речовин, які допомагають організму боротися з вірусами, а також підтримують здорове травлення.

Час приготування – 45 хв.

Час приготування – 15 хв.

Порції – 3 л.

Склад:

  • Аґрус – 150-200 гр.
  • Черемуха – 200-300 гр.
  • Цукор-пісок – 300 гр.
  • Вода – 2-2,3 л

Процес приготування:

1. Непереспелые ягоди агрусу ретельно промиваємо, відрізаємо хвостики, наколюємо виделкою або зубочисткою і викладаємо на дно трилітрової банки.

2. Очищену від гілочок і листочків черемшину також обполіскуємо і бланшируем в окропі 2 хвилини – відправляємо слідом за агрусом. Рекомендується заповнювати банки не більш ніж на ¼ частину.

3. Зваримо сироп. Для його приготування змішуємо воду і цукровий пісок з розрахунку 100 г на один літр води. Варимо на середньому вогні до повного розчинення цукрових кристалів.

4. Ягоди заливаємо киплячим сиропом і стерилізуємо у великій каструлі, прикривши зверху сухий кришкою не менше 30 хвилин.

5. Гарячі баночки закатуємо, перевертаємо і накриваємо пледом до повного охолодження. Зберігаємо в прохолодному місці, наприклад, у погребі чи підвалі не більше шести місяців.

Дуже смачний компот з черемхи і вишні на зиму

Приготуємо фруктово-ягідний компот з продуктів, зібраних у себе в городі – вся ваша сім’я відмовиться від магазинних газованої води і соків. Напій, законсервований на зиму, доведеться дуже до речі в розпал вірусних захворювань – підвищує імунітет не гірше харчових добавок.

Час приготування – 20 хв.

Час приготування – 10 хв.

Порції – 3 л.

Склад:

  • Вишня – 100 гр.
  • Черемха червона – 100 гр.
  • Горобина чорноплідна – 100 гр.
  • Яблука – 100 гр.
  • Цукор-пісок – 100 гр.
  • Вода – 2,5 л

Процес приготування:

1. Ягоди і яблука ретельно промиваємо під струменем води, перебираючи від листочків, гілочок і смітинок – відкидаємо на друшляк і даємо трохи часу для того, щоб стекли надлишки рідини.

2. Компоненти нашого напою пересипаємо в чисту і заздалегідь простерилизованную банку.

3. Засипаємо 100 грамів цукрового піску.

4. Заливаємо вміст тари крутим окропом і закриваємо капроновою кришкою або закатуємо жерстяної.

5. Гарячу банку закутуємо в рушник до повного охолодження.

6. Зберігаємо в холодильнику (у разі, якщо закрили капроновою кришкою) або в погребі (у разі, якщо закочували),не більше шести місяців.