Щоб приготувати квас класичним способом, необхідно витратити масу часу. Сухий квас – альтернатива іншим закваскам. З його допомогою приготувати напій реально за 1-2 дні з різними добавками: родзинками, м’ятою або лимонним соком.
Квас із сухого квасу без дріжджів в 3-х літровій банці
Це простий рецепт приготування натурального квасу, смак якого нагадує бочкової напій. Квас, приготовлений у домашніх умовах, можна буде використовувати як основу для окрошки.
Інгредієнти на
3 л.
- Квас сухий 1 склянка
- Цукор-пісок ⅓ склянки
- Вода кип’ячена 2 л
Процес приготування:
- Як приготувати квас з сухого квасу на 3 літри в домашніх умовах? Підготуємо всі необхідні інгредієнти для приготування квасу. Також нам знадобиться скляна банка об’ємом 3 літри. Перевіряємо банку: вона повинна бути чистою і без видимих пошкоджень (подряпин, відколів, тріщин).
- Включаємо плиту. В каструлю, заливаємо 2 літра води. Для приготування квасу нам необхідна кип’ячена вода, тому доводимо воду до кипіння.
- У чисту цілу банку засипаємо сухий квас і акуратно, маленькою цівкою заливаємо кип’ячену воду. Якщо вливати воду занадто швидко, банку може лопнути.
- 1/3 склянки цукру також засипаємо в воду з сухим квасом. Злегка перемішуємо вміст банки.
- Накриваємо банку з квасом кришкою або щільною сухою тканиною. Можна закріпити тканину гумкою, щоб вона щільніше прилягала до горлечка банки. Ставимо квас у тепле сухе місце на 2 дні.
- За дві доби переливаємо готовий квас в іншу ємність (це може бути інша банку або каструлю) через дрібне сито.
- Ставимо квас в холодильник, щоб він остудився. Розливаємо охолоджений квас по склянках і п’ємо.
Приємного апетиту!
Квас із сухого концентрату з дріжджами в домашніх умовах
Квас виходить дуже смачним і насиченим. Напій хороший для втамування спраги в літню пору, причому приготування напою не займає надто багато часу.
Час готування – 25 ч. 30 хв.
Час приготування – 30 хв.
Кількість порцій: 1.
Інгредієнти:
- Квас сухий – 3 ст. л.
- Солод житній сухий – 2 ст. л.
- Цукор – 3-4 ст. л.
- Сухарі житні – 2-3 шт.
- Дріжджі сухі – 1 ч. л.
- Вода – 2 л
- Ізюм – за бажанням.
Процес приготування:
1. Для приготування квасу нам знадобиться банку на 3 літри. Посуд повинна бути цілою і чистою. Виправляємо всі недоліки, якщо вони є. Ставимо банку на робочу поверхню і засипаємо в неї цукор. Слідом відправляємо сухий квас і житній солод.
2. В каструлю, заливаємо воду і ставимо ємність на конфорку. Включаємо плиту на середній вогонь і доводимо до кипіння воду. Залишаємо остигати до температури 30 градусів. Заливаємо теплу воду в банку тонким струменем до початку горлишка. Засипаємо дріжджі і перемішуємо вміст.
3. Кладемо поверх рідини житні сухарі. Накриваємо банку щільною тканиною або марлею (можна кришкою). Залишаємо в спокої на добу в умовах кімнатної температури.
4. Через 24 години проціджуємо квас в іншу ємність через дрібне сито.
5. Квас можна використовувати як напій. Однак для більш виразного смаку можна додати ще трохи цукру і родзинки. Ставимо квас в холодильник (попередньо накриваємо кришкою).
6. Після охолодження використовуємо квас в якості напою.
Приємного апетиту!
Покроковий рецепт приготування квасу з сухої суміші закваскою
Рецепт приготування квасу розрахований на три літри води. Готувати його потрібно строго за рецептом, інакше є ризик переброжения напою. Тоді продукт буде просто зіпсований.
Час готування – 48 год 35 хв.
Час приготування – 35 хв.
Кількість порцій: 1.
Склад:
- Квас сухий – 90 гр.
- Вода – 3 л
- Цукор – 150 гр.
- Дріжджі хлібопекарські в гранулах – 7 гр.
Процес приготування:
1. Для початку слід підготувати ємність для майбутнього квасу. Найчастіше для цих цілей використовується трилітрова банка. Стерилізуємо її за допомогою окропу. Для цього необхідно закип’ятити воду в чайнику або каструлі, а потім влити крутий окріп в банку.
2. У банку засипаємо сухий квас і заливаємо його трьома літрами води. Перед тим, як засипати сухий квас, його необхідно трохи нагріти. Воду краще брати відфільтровану. Довести до кипіння (заздалегідь поставити на плиту і нагрівати на середньому вогні).
3. У воду із сухим квасом засипаємо цукор. Перемішуємо його з іншими інгредієнтами до повного розчинення.
4. Залишилися дріжджі. Якщо вони вже входять до складу сухого квасу, додавати їх немає необхідності. Горлечко пляшки накриваємо марлею, складеною в кілька шарів, або щільною тканиною.
5. Залишаємо квас в теплому місці на 48 годин. Через два дні пропускаємо готовий напій через дрібне сито в іншу посудину. Ставимо в холодильник, щоб остудити.
Приємного апетиту!
Дуже смачний домашній квас із сухого квасу з родзинками
Напій з сухого квасу виходить дуже смачним і насиченим.
Час готування – 24 год. 30 хв.
Час приготування – 30 хв.
Кількість порцій: 1.
Інгредієнти:
- Квас сухий – 3 ст. л.
- Цукор – 3 ст. л.
- Дріжджі сухі – 1 ч. л.
- Ізюм – 8 шт.
- Вода – 2 л
Процес приготування:
1. Порція розрахована на 2-літрову банку. Перевіряємо її на наявність тріщин та інших пошкоджень, гарненько промиваємо і обтираем. Насипаємо в ємність сухий квас.
2. Слідом за квасом насипаємо цукор.
3. Для того, щоб квас став більш сильним і міцним, засипаємо в банку сухі дріжджі згідно з рецептом.
4. Додаємо родзинки в банку.
5. Наливаємо в суміш інгредієнтів воду до горлечка банки. Перемішуємо вміст і накриваємо кришкою, але не щільно. Залишаємо в спокої на добу.
6. Через день квас проціджують через дрібне сито або марлю. Трохи охолоджуємо. Тепер освіжаючий напій можна розливати по склянках і пити.
Приємного апетиту!
Простий і смачний рецепт квас із сухого квасу і солоду
Це не класичний варіант приготування квасу, проте напій виходить не менш смачним і насиченим. Відмінність в тому, що до складу інгредієнтів входять не дріжджі, а солод.
Час готування – 24 години 35 хв.
Час приготування – 35 хв.
Кількість порцій: 1.
Склад:
- Квас сухий – 50 гр.
- Цукор – 30 гр.
- Хліб – 50 гр.
- Вода – 2,5 л
- Солод – 15 гр.
- Ізюм – за смаком.
Процес приготування:
1. Включаємо плиту на середній вогонь. У каструлю насипати 25 грамів сухого квасу і заливаємо одним літром води. Ставимо на конфорку і чекаємо, поки суміш води і сухого квасу закипить. Варимо 3-4 хвилини і знімаємо каструлю з вмістом з плити. Вимикаємо її.
2. У чисту, неушкоджену банку на три літри вливаємо гарячу рідину, слідом заливаємо ще 1,5 літра холодної води.
3. Додаємо ще 25 грамів сухого квасу і цукор. Перемішуємо до однорідності. Слідом відправляємо заздалегідь промитий ізюм.
4. Тепер черга хліба. Нарізаємо його на шматки середнього розміру і додаємо в банку з квасом. Хліб вибираємо чорного кольору. Слідом за хлібом відправляємо солод, щоб квас був більш насиченого відтінку.
5. Накриваємо банку з квасом кришкою. Щоб повністю заграти, квасу необхідні добу. Через 24 години квас проціджують через марлю в окрему ємність і охолоджуємо.
Приємного апетиту!